Kąpiel w ryżu, dzieci zmywające twarz za pomocą kosmetyków czy parasolki przeciwsłoneczne to tylko niektóre fakty o których będziecie mogły przeczytać w wywiadzie.

Dziś zamieszczamy wywiad z czołowym naukowcem zajmującym się problemami starzenia się skóry.  To osoba mająca ogromną wiedzę i doświadczenie w walce o młodość skóry. Dla naszych czytelniczek zdobyłyśmy również informację o codziennych rytuałach Japonek w walce z upływem czasu. Niektóre są dla nas nowością.

unnamed[1]
M:Bardzo nam miło, że zgodzili się Panowie porozmawiać z nami o pielęgnacji w Japonii. Dziękujemy też Pani Asi za możliwość tłumaczenia.
D: Bardzo chętnie odpowiemy na pytania.
M: Zacznijmy od tego co jest podstawą dla kobiet w Japonii jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Jakie są podstawowe zasady w pielęgnacji skóry?
D: Zasada numer 1 to ochrona przed słońcem. Parasolki chroniące przed słońcem, rękawiczki i oczywiście kremy z filtrami. Kobiety w Japonii dbają o to, aby ich skóra była biała. Zupełnie odwrotnie niż Europejki.  Druga żelazna zasada to pielęgnacja przez oczyszczanie. Makijaż to tylko lukier na torcie.
M: Jaką ilość czasu Japonki poświęcają na pielęgnację?
D: Dla Japonki to jest bardzo ważny rytuał i niezależnie od tego jak męczący  i długi był dzień pracy to zawsze znajdzie się czas na  porządne oczyszczanie twarzy, automasaż i dobre nawilżenie skóry.
M: Czy to prawda, że kobiety w Japonii praktykują dzień bez makijażu?
D: Tak, słyszałem od moich koleżanek, że w niektóre dni rezygnują w ogóle z makijażu aby odżywić skórę.  To co większość kobiet stosuje codziennie to zmywanie makijażu zaraz jak tylko wróci do domu. Ta tak jakby zrzucać maskę i w końcu poczuć się swobodnie.
M:Od kiedy praktykuje się cały rytuał oczyszczania skóry? Jako rytuał przyjmuje tą praktykę, którą Państwo propagujecie jako prawidłowy  proces oczyszczania i pielęgnacji czyli: masaż , mycie twarzy , tonizowanie, nawilżanie i krem?
A: To tym razem może ja odpowiem. ( Odpowiada nasz tłumaczka Pani Asia)

Mam bardzo fajną historyjkę. Byliśmy w gorących źródłach w hotelu Aoyamie na zaproszenie firmy Menard w ich ośrodku.
Tam w łaźniach kobiety i mężczyźni kąpią się osobno, ponieważ kąpiel odbywa się nago. To co widziałam w szatni było niesamowite. Okazuje się, że przy każdej szafce była mała konsolka, gdzie stały kosmetyki do oczyszczania skóry i dosłownie każda kobieta pieczołowicie oczyszczała skórę.

Przy jednym z tych stoliczków siedziały mama, babcia i córka około 7 lat. Córka starała się naśladować mamę i babcię, a kobiety pokazywały jej jak prawidłowo oczyszczać twarz. To dla mnie był niezwykły widok. Okazuje się, że rytuał oczyszczania jest przekazywany już dzieciom.
M: Czyli już małe dziewczynki są uczone, że pielęgnacja i oczyszczanie jest bardzo ważne.
Tak. Już dzieci muszą mieć świadomość wagi pielęgnacji. Japonki dużo bardziej wierzą w pielęgnację niż w makijaż.
M: W Państwa linii kosmetyków występują kremy do masażu twarzy. Czy wszystkie kobiety w Japonii robią na twarzy automasaż.
Automasaż to podstawa pielęgnacji. To religia pielęgnacji. Nie ma pielęgnacji bez automasażu skóry twarzy i dekoltu. Dzięki temu skóra jest pobudzona, lepiej chłonie wszystkie dostarczane jej składniki odżywcze. Oczywiście  automasaż to również relaks, który tak bardzo jest nam potrzebny.
M: A co z pielęgnacją całego ciała?
D: W pielęgnacji całego ciała bardzo ważną rolę odgrywają kąpiele. U nas kąpiel służy do relaksacji całego ciała. Podczas kąpieli odpoczywamy. Zanim wchodzimy do wanny bierzemy prysznic, aby ciało było czyste. Dzięki temu w kąpieli możemy delektować się tym wszystkim co wlewamy do wanny dla ciała i duszy.
M: Czy słyszeli Panowie o rytuałach SPA, których główną atrakcją są kąpiele w ryżu?
D: To tradycyjne rytuały z których kiedyś korzystano ze względu na zawartość aminokwasów, witamin i składników nawilżających w ryżu. Aktualnie wiele kosmetyków używanych w SPA zawiera wyciąg z ryżu i to się najczęściej stosuje. Niemniej jednak są jeszcze ośrodki , które świadczą takie usługi i można wykąpać się w wannie pełnej wysokowartościowego ryżu.
M: Jak ważny jest kult ciała i dbanie o siebie w Japonii
D:To bardzo dobre pytanie, ponieważ dla nas dbanie o siebie to wyraz szacunku dla samego siebie. Ktoś kto jest zaniedbany nie ma czasu aby zadbać o własne ciało nie ma tez szacunku dla siebie. W naszej kulturze jest to ważne.
M: Teraz chciałyśmy zadać nieco inne pytanie. Pan zajmuje się technologią produkcji kremów przeciwstarzeniowych. Proszę nam powiedzieć jak Pan sądzi. Czy kosmetyki oparte na czystym, kolagenie mogą być skuteczne? Wasza linia stymuluje właśnie do produkcji kolagenu…?
D:Kolagen wytwarzany w laboratorium jest związkiem wysokocząsteczkowym o dużej masie cząsteczkowej. Kolagen inny niż nasz ludzki nie jest w stanie wejść do skóry właściwej. To co jesteśmy w stanie zrobić dla naszej skóry to stymulować wytwarzanie naszego własnego kolagenu. Zatem najlepsze są kosmetyki aktywne, które dają skórze swoistego kopa i naprawiają to co jest uszkodzone aby skóra sama mogła wytwarzać to co jest jej potrzebne.

_MG_3672
M: Czym należy się kierować wybierając dla siebie krem. Jaki krem poleciłby Pan dla kobiet po 30-tce i tych w okolicy 40-tego roku życia?
D:Wybór kremu zależy przede wszystkim od problemów i potrzeb  skóry. Poszczególne linie pielęgnacyjne na co innego kładą nacisk. Wybierając krem musimy się kierować rodzajem skóry oraz jej potrzebami. Należy również wziąć pod uwagę to, że potrzeby skóry zmieniają się z upływem czasu.
M: Jeszcze nie tak dawno były dostępne kremy PCS czyli kremy na zamówienie. Czy to były kremy które dosłownie były odpowiedzią na potrzeby naszej skóry?
Tak. Niestety są w Polsce niedostępne ze względu na zmianę przepisów.
Krem ten przygotowywany był na podstawie małego wycinka naskórka klientki, wypełnionej ankiety, która zawierała mnóstwo danych o stanie zdrowia i skóry klientki. Na taki krem czekało się 3 tygodnie czasu. Efekty stosowania były bardzo dobre, ponieważ krem był dosłownie szyty na miarę potrzeb skóry.

_MG_3582

M: Panie doktorze. Bardzo dziękujemy za wszystkie informacje i za poświęcony nam czas.