Czego powinnaś nauczyć siebie a później  dziecko, niestety na własną rękę. Niezbędne umiejętności, których powinni uczyć w szkole .
Szkoła niestety nie uczy wszystkiego co niezbędne i przydatne w  życiu dorosłym. Zwykle idziemy przez życie i uczymy się na własnych błędach albo jesteśmy poturbowani przez różne okoliczności.


1. Nauka szybkiego czytania już w szkole.

Jak wyglądałoby  nasze życie, gdyby ktoś nauczył nas czytać inaczej niż w tradycyjny sposób? Gdybyśmy mieli wybór? Okazuje się, że ucząc się szybkiego czytania możemy mieć nieporównywalnie dużo więcej wiedzy i umiejętności niż wówczas, gdy zdobywamy  to w tradycyjny sposób. Jeśli straciliśmy sporo czasu to teraz nie ma sensu nad tym rozpaczać ale możemy poświecić swój wolny czas na naukę szybkiego czytania. Później  szybko nadrobisz ten czas  i będziesz mogła dosłownie połykać książki.

glasses-272399_1280

2. Nie uczą jak należy się uczyć.

Warto tego nauczyć swoje dzieci, a dopiero później od nich tego wymagać.
Szkoła jest miejscem, gdzie dzieci muszą się uczyć. Wszyscy wokół tego wymagają. Nikt natomiast nie podpowiada jak to robić efektywnie. Istnieje wiele technik , które ułatwiają organizacje nauki i pozwalają dużo więcej zapamiętać. Zwykle uczymy się tego jak już wyjdziemy ze szkoły. Trochę za późno…

3. Podstawowa wiedza jak zarządzać pieniędzmi.

Są rodzice, którzy wiedzą, że to podstawowa wiedza. Umiejętności związane z zarządzaniem pieniędzmi pozwalają młodemu człowiekowi ominąć wiele pułapek finansowych, których jest mnóstwo we współczesnym świecie. Tego samego zdania jest autor Bogaty ojciec , biedny ojciec’’ R. Kijosaki. Gdybym mogła to podpisałabym się pod tym nawet stopami. Matematyka nie wystarczy aby dobrze zarządzać budżetem.

money-256319_1280

4. Nieco umiejętności przetrwania w naturalnym środowisku. Umiejętności surviwal.

Są takie grupy gdzie uczą tego typu umiejętności. Znane mi grupy w Polsce to skauci. Takich sytuacji, gdzie mogą przydać się nam tego typu umiejętności nie jest zbyt wiele ale gdy już się przytrafią wówczas umiejętności przetrwania pozwolą uratować nam życie. Zazwyczaj z lekcji surviwalu korzystają już świadomi ludzie, którzy widza w tym również inną forma spędzania czasu.

 

5. Podstawowe umiejętności samoobrony w mieście

Co robimy zwykle, gdy ktoś nas atakuje? Zazwyczaj krzyczymy i uciekamy. To zachowanie, które nie odstraszy napastnika, a wręcz przeciwnie. Nie potrafimy sobie poradzić nawet z cherlawym  napastnikiem. Nie potrafimy obronić  siebie ani swoich dzieci. Nauka samoobrony to także praca nad kondycją naszego ciała. Naukę umiejętności samoobrony można rozpocząć nawet w wieku średnim.

walking-386718_1280

6. Nauka korzystania z komputera i aplikacji

Zajęcia komputerowe w szkołach to tylko nieudolne wprowadzenie do ważnych  zagadnień z zakresu informatyki. Niestety nie kładzie się na tych zajęciach nacisku na użyteczne aplikacje które pomagają wyszukać cenne informacje, zarządzać swoim czasem i pieniędzmi. Czy ktoś uczył dzieci co to takiego jest Trello? Zdarzają się wyjątki i chwała im za podejście. W nauczaniu dzieci zapomina się o tym,że te wszystkie umiejętności powinny służyć w dorosłym życiu i powinny być pragmatyczne.

7. Sztuka umiejętności przemówień publicznych

Spróbuj wypowiedzieć się na temat uchodźców na polskich wsiach. Masz na to minutę. Możesz chwilkę się przygotować. Jeśli nie masz zdania na ten temat spróbuj z innym tematem . Masz minutę na wypowiedź. Okazuje się, że to trudna umiejętność aby mówić na temat i zmieścić się w danym Ci czasie. Wypowiedź musi mieć jakaś strukturę, musisz zawrzeć w niej przekonujące argumenty. Dobrze by było gdyby była ciekawa i nietuzinkowa. Dlaczego tego nie uczą w szkole? Jeśli uczą, to byle jak i na jednych zajęciach.

 

Wymieniłam tylko siedem umiejętności. Jest ich więcej. Każdy z nas wie ile razy zaraz po szkole czuliśmy się jak dziecko we mgle.