Czytacie blogi kosmetyczne?

Kompas dla skóry

Kompasem służącym do wyboru odpowiednich składników jest rodzaj naszej skóry. To on wyznacza kierunek. Oczywiście skóra młoda i dojrzała ma inne wymagania, ale podstawy wynikające z rodzaju są takie same.

Zmarszczek nie da się całkowicie uniknąć ale możemy spowolnić proces starzenia się skóry. Zapobieganie zmarszczkom nie polega tylko na używaniu kremów na zmarszczki, ale na kompleksowej pielęgnacji skóry poczynając od jej oczyszczania na nakładaniu odżywczych maseczek kończąc.

Skóra normalna

Wyróżnia się dużą napiętością, jest jędrna, dobrze natleniona i pełna blasku, a do tego ma piękny zdrowy kolor. Można nazwać ją krótko: nasze marzenie. Niestety tym marzeniem może się cieszyć bardzo niewielka grupa osób. Gdy spojrzymy na skórę dzieci, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że to skóra normalna. Bardzo często skóra normalna w okresie dorastania zmienia sie w skórę mieszaną. Okolice czoła i nosa to są obszary, gdzie skóra jest tłusta, pozostała część skóry to skóra normalna. pielęgnacja skóry

Taką skórę pielęgnujemy zapewniając jej całą kawalkadę substancji odżywczych, chroniąc ją przed niepożądanymi czynnikami atmosferycznymi i zapewniając działania chroniące przed zmarszczkami. Możemy przy takiej skórze używać większość kosmetyków dbając o to aby w okresie zimowym stosować kosmetyki do skóry tłustej a w okresie letnim stosować lekkie kremy. Przy skórze mieszanej wykorzystaj wiedze o olejowym oczyszczaniu twarzy, którą udostępniliśmy na naszym portalu.

Oleje: Taka skóra bardzo dobrze reaguje na takie olejki eteryczne jak: lawendowy, ylang-ylang, z rumianku rzymskiego, rozmarynowy, geraniowy, cytrynowy, limonkowy, majerankowy.

Zioła: Do tego typu cery dobrze komponują się takie zioła jak: lawenda, lipa, liść babki oraz te wszystkie zioła co do suchej skóry.

Skóra mieszana

Tak jak zostało wskazane w opisie skóry normalnej, tłusty obszar wskazuje na zaklasyfikowanie naszej skóry do mieszanej. Wszystko co dotyczy poprzedniego akapitu jest adekwatne do skóry mieszanej i normalnej.

Skóra sucha

Skóra sucha to niestety nie jest szczęśliwy los na loterii. Zwykle jest ona cienka, pozbawiona blasku i zgodnie z nazwą ma tendencje do przesuszania. Odczuwamy to zwykle jako swędzenie, pieczenie.

Taka skórę powinniśmy traktować trzyetapowo:

  • Po pierwsze używać takich substancji które eliminują swędzenie i pieczenie. Takimi substancjami naturalnymi jest olej wiesiołkowy i z ogórecznika lekarskiego.
  • Po drugie stosować produkty nawilżające. Tutaj dobrymi produktami są oleje bogate w witaminę A i E.
  • Po trzecie robić wszystko aby zachować tą wilgoć w środku. W tej misji pomogą nam masła roślinne i różnego rodzaju woski.

Posiadaczki takiej skóry powinny zrezygnować z oczyszczania jej mydłem i innymi detergentami. Tu najlepiej sprawdzi sie mycie poprzez olejowanie skóry.

Należy pamiętać aby mieszać oleje roślinne , ponieważ stosowanie jednego rodzaju może dodatkowo wysuszać skórę.

Oleje i olejki: Oleje: olej wiesiołkowy i z ogórecznika lekarskiego. Olejki eteryczne które doskonale komponują się z tą skórą to: lawendowy, z paczuli z drzewa sandałowego, różany, z rumianku rzymskiego, rozmarynowy, z kwiatu pomarańczy

Zioła: Zioła działające w pielęgnacji skóry suchej to: lawenda, róża, lipa, rumianek, liść żywokostu, liść babki, arnika, nagietek

Ta skóra uwielbia również zabiegi gdzie dodajemy do domowych kosmetyków płatki owsiane.

Skóra wrażliwa

Skóra wrażliwa, podobnie jak sucha tez jest cienka i delikatna, łatwo ulega podrażnieniom pod wpływem czynników atmosferycznych źle reaguje na wiele kosmetyków, jest bardzo chimeryczna.

Tu również należy zapomnieć o detergentach do mycia twarzy. Najlepiej zda tu egzamin olejowe oczyszczanie twarzy. Możemy zafundować skórze bardzo dobrze działające toniki na bazie mleka i aloesu oraz przemywanie mlekiem owsianym.

!!!! W przypadku tego rodzaju skóry należy badać bardzo ostrożnie czy stosowanie olejku eterycznego nie podrażni nam skóry !!!!

Zioła: Zioła działające w pielęgnacji skóry wrażliwej to: lawenda, róża, lipa, rumianek, len, liść babki, arnika, nagietek, aloes.

Skóra tłusta

To skóra, która często się błyszczy, ponieważ wydziela dużo sebum. Występują na niej otwarte pory, które niestety szybko się zanieczyszczają stąd posiadaczki tego rodzaju skóry borykają się z częstymi wypryskami na skórze.

Tu musimy pamiętać aby nie popełniać błędu mycia tej skóry mydłem lub silnymi detergentami do mycia skóry twarzy. Oczywiście te kosmetyki doraźnie bardzo skutecznie myją i eliminują sebum, ale nasza skóra to żywy organizm i szybko się uczy. Zaczyna produkować więcej sebum aby odbudować ochronną warstwę. Skóra tłusta powinna być oczyszczana albo łagodnym płynem do mycia twarzy, albo metodą olejowania. Ten rodzaj skóry uwielbia także działanie maseczek na bazie glinek.

Skóra tłusta ma ogromna zaletę, a mianowicie dużo wolniej sie starzeje.

Oleje i olejki: Olejki eteryczne doskonałe dla cery tłustej to: rozmarynowy, tymiankowy, z drzewa herbacianego, lawendowy, ylang-ylang.

Zioła: zioła o właściwościach antyseptycznych: krwawnik, gwiazdnica lekarska, kwiat bzu czarnego.