Przynajmniej raz w roku powinno się pomóc skórze ją złuszczyć. Dzięki temu odzyska ona naturalny koloryt i blask oraz odpowiedni poziom nawilżenia. Stanie się gładka, napięta i elastyczna a wszelkie niedoskonałości zredukowane. Jak złuszczyć skórę w gabinetach kosmetycznych ?


O tym czym są peelingi dermatologiczne/medyczne/chemiczne, nazywane popularnie kwasami owocowymi pisaliśmy tutaj Kwasy . W tym artykule opiszemy te najbardziej popularne.

Rodzaje peelingów. Kwasy Owocowe

Peeling migdałowy.

Najczęściej wykorzystywany w salonach i najlepiej tolerowany przez skórę. Swoją budową chemiczną przypomina antybiotyk, wykazuje działanie regulujące pracę gruczołów łojowych, zasusza zmiany trądzikowe, zmniejsza przebawienia, działa bakteriobójczo oraz bakteriostatycznie. Świetnie sprawdzi się u skór mieszanych, przetłuszczających i trądzikowych, z rozszerzonymi porami, drobnymi zmarszczkami i zmianami barwnikowymi. Pozyskiwany jest z fermentacji migdałów.

Peelingi salicylowy i pirogronowy.

Głównie wykorzystywane są do leczenia zmian trądzikowych i zaskórnikowych, oraz w zaburzeniach rogowacenia okołomieszkowego. Reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo. Kwas pirogronowy pozyskiwany jest ze sfermentowanych jabłek oraz octu. Kwas salicylowy syntetycznie pozyskiwany jest z fenolu, w naturalnym procesie można go uzyskać z fermentacji malin, kory wierzby i liści brzozy.

Peeling mlekowy, glikolowy.

Najlepszy do skór dojrzałych, z wiotką skórą, odwodnioną i z niejednolitym kolorytem. Wygładza zmarszczki, intensywnie nawilża skórę, pobudzając procesy odnowy kolagenu i elastyny oraz syntezę ceramidów. Peeling glikolowy otrzymywany jest w procesie fermentacji trzciny cukrowej. Mlekowy zaś uzyskiwany jest w procesie fermentacji cukru z bakteriami kwasu mlekowego.

Peeling cytrynowy

Rozjaśnia i rozświetla skórę, działa antyoksydacyjnie. Źródłem peelingu cytrynowego jest fermentacja cytryn.

Peeling azelainowy

Do skór naczyniowych, trądzikowych z niejednolitym kolorytem. Posiada działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, oraz hamuje tyrozynazę- enzym odpowiedzialny za produkcję melaniny.

Peeling TCA – trójchlorooctowy.

To bardzo silny peeling głęboki, powodujący denaturację białka, wykazuje działanie przeciwtrądzikowe, redukuje blizny potrądzikowe, hiperpigmentacje, zmarszczki.

Zabiegi z wykorzystaniem peelingów dermatologicznych najczęściej wykonuje się w serii 4-6 zabiegów, co 2 tygodnie/miesiąc.

Minusem danej terapii jest zaczerwienienie skóry, ustępujące w przeciągu kilku godzin od zabiegu; około 3 dnia od wykonania skóra zaczyna się złuszczać (w zależność od głębokości peelingu złuszcza się około 3-7 dni- drobnopłatowo lub płatowo).

Przeciwwskazania:
Ciąża, karmienie piersią, opryszczka, depilacja, stosowanie pochodnych witaminy A,  terapia retinoidami

Bez względu na to na jaki zabieg złuszczający się zdecydujecie, skóra będzie Wam za to wdzięczna.

Konsultacja merytoryczna:  Kosmetolog Martyna Snochowska