Gdybym miała ogon, to machałabym nim z radości. Można tu śmiało powiedzieć, że mała rzecz, a cieszy.  Wycieczka do lasu i znalezisko nie lada, a mianowicie zapomniane krzaki aronii, które zachęcały pięknymi pełnowartościowymi owocami.

Dotychczas nie byłam fanem aronii. Jakoś nam było nie po drodze. To dzisiejsze zrządzenie losu sprawiło, że postanowiłam wykorzystać maksymalnie to czarne złoto.

Gdy wróciłam do domu zaczęłam zagłębiać się w lekturę dotyczącą owoców aronii. Okazuje się, że właściwości aronii to cały szereg właściwości zdrowotnych, a do tego coś, co zapewne ucieszy większość kobiet a mianowicie a właściwości odmładzające skórę.

Wystarczy pić sok z aronii. Dlatego od dziś robię zapasy soku z aronii.

Nie mam tu na myśli oczywiście jakiegoś soku, który tylko stał obok aronii, a z prawdziwym owocem ma niewiele wspólnego. Takie właściwości ma prawdziwy domowy sok.

Na szczęście aby zrobić taki sok nie potrzeba jakiś szczególnych machin do robienia soku. Wystarczy garnek, dostęp do palnika, gdzie podgrzejemy owoce i inne składniki soku i oczywiście słoiki.

Właściwości soku z aronii:

  • Obniża ciśnienie tętnicze, chroni układ krwionośny przed działaniem wolnych rodników
  • Sok z aronii jest zalecany osobom, które mogą mieć obawy zachorowania na miażdżycę i mają problemy z żylakami. Pamiętajmy, że wstydliwe hemoroidy to tez żylaki.
  • Domowy sok z aronii to również sposób na zapobieganie przeziębieniom i wzmacnianie odporności organizmu,
  • Sok z aronii zapobiega absorpcji glukozy, dlatego jest stosowany u cukrzyków
  • Sok z aronii ma właściwości rozluźniające i relaksujące. Ma zatem podobne właściwości do wina, natomiast jego zaletą jest to, że możemy pokusić się w ciągu dnia na kilka szklanek.
  • To co dla mnie jest chyba najważniejsze to właściwości odmładzające. Bogata dawka przeciwutleniaczy oraz witamin z grupy B powoduje doskonałe działanie na włosy, skórę i paznokcie.

 

Składniki soku z aronii

  • 1 kg owoców aronii
  • 300 dkg cukru
  • 1 cytryna
  • 1 szklanka wody

IMG_4096

 

Jeśli masz więcej owoców proporcjonalnie zwiększasz ilość składników.

Jak zrobić sok z aronii?

Umyte owoce umieść w garnku i rozdrobnij je widelcem lub blenderem.

IMG_4097

Dodaj pozostałe składniki i następnie zagotuj wszystko i gotuj jeszcze przez pół godziny. Po tym czasie odcedź owoce od soku wlej w wyparzone czyste słoiki zakręć i pasteryzuj przez 15 minut. Wyjmij i pozostaw do stygnięcia i gotowe.

Od tego czasu pij sok aroniowy z wodą, dolewaj soku do herbaty i pij, pij tak często jak możesz.