Copaiba (Copaifera officinalis, langsdorffii lub reticulata.

Są takie olejki naturalne, które każdy z nas powinien mieć w swojej apteczce. Nie rujnują naszego domowego budżetu, natomiast mają naprawdę szerokie spektrum działania.

Niewątpliwie takim naturalnym olejkiem jest balsam Copaiba. Copaiba jest gigantycznym, tropikalnym, silnie rozgałęzionym drzewem. Właśnie z tego drzewa pochodzi balsam Copaiba.

Do czego służy balsam Copaiba i Jakie są właściwości balsamu Copaiba?

Posiada właściwości gojące, antybakteryjne, dezynfekujące, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne. Żywica tego drzewa nie dość ,że przyspiesza gojenie się trudnych ran, to jeszcze ułatwia ich zabliźnianie. W przypadku tężca oraz w artretyzmie i bólach mięśniowych smaruje się bolące okolice żywicą. Balsam Copaiba pomaga również na kaszel i chroniczne zapalenia oskrzeli oraz astmę. W przypadku tych dolegliwości przyjmuje się doustnie oleożywicę , a dodatkowo smaruje się nią szyję i klatkę piersiową. Wyciągi sporządzane z kory drzewa mają działanie anty oksydacyjne. To niesamowite ale zioło to jest używane w leczeniu raka podstawnokomórkowego, najczęstszej formy raka skóry. Copaiba posiada również dobroczynne działanie na błony śluzowe.

Copaiba działa także korzystnie na następujące problemy zdrowotne: artretyzm, egzemę, rzeżączkę, opryszczki, łuszczyce.

Co w składzie balsamu odpowiada za tak szerokie spektrum działania balsamu Copaiba?

O szerokim zastosowaniu copaiby decyduje bogactwo obecnych w jego oleożywicy substancji aktywnych, a wśród nich kwasu kopainowego, kopalowego oraz parakopainowego, a także seskwiterpenów, do których należą np. humulen, kariofilen, karioazulen lub oksydokariofilen. Za silne działanie przeciwzapalne Balsamu Copaiba odpowiadają seskwiterpeny w tym kariofilen – związek o silnych właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych. To naprawdę mała buteleczka która powinna być w każdym domu. Często mając przeróżne problemy zdrowotne sięgamy po drogie leki, które nawet w połowie nie maja tak bogatego składu jak balsam Copaiba.

To nasze małe wielkie odkrycie.

Polecamy  głównie do szybkiego pozbycia się opryszczki, do inhalacji w przypadku przeziębień , no i oczywiście dobrze jest zabrać go ze sobą, gdy korzystamy z publicznych miejsc, gdzie możemy nabawić się grzybicy.