Gdy tylko pojawia się jakaś nowinka techniczna, a nasz portfel to zdzierży to biegniemy jak szaleni  do sklepu i już zaraz potem chełpimy się swoim trofeum. Przez nasze codzienne wynalazki czujemy się bardziej zaawansowani w każdym obszarze. Tablety, telefony, smart watch  to wszystko odcinać ma nas od  jaskiniowca gruba kreską.


Moja natura podglądacza, która jest mi całkiem na rękę podsyła mi jednak co pewien czas nieodparte  wrażenie, że w wielu dziedzinach kręcimy się wokół własnej osi i wracamy do punktu wyjścia. W wielu obszarach, szczególnie w obszarze pragnień i instynktów jesteśmy na podobnym stopniu rozwoju co nasi pierwotni pra, pra… dziadowie. Tak samo jest z naszym pragnieniem do oczyszczania i pragnieniem powrotu do korzeni.
Ile razy zdarzyło się każdemu z nas zmieniać coś na lepsze z uporem maniaka? Udziwniamy, modyfikujemy, dokładamy przeróżne dziwactwa i na finiszu dla efektu dokładamy jeszcze  falbanki z przytupem. Na koniec tego kreatywnego procesu patrzymy na to z politowaniem i wracamy do wersji pierwotnej. To dotyczy wielu sfer, nie tylko modyfikacji rzeczy.
Mamy tendencje do odkrywania na nowo tego co ze wstrętem zakopaliśmy dawno i uśmierciliśmy w imię nowoczesności.

Przyjrzyjmy się niektórym rytuałom w SPA.

Współczesne nowoczesne ośrodki SPA szczycą się ponownym odkryciem zabiegów , które pozwalają zanurzyć sie w naszej wewnętrznej energii, docierać do jej źródeł i sięgać do korzeni.
Sauna to nic innego jak nowoczesna i inaczej nazwana forma namiotu potów w okrojonej formie , bez dodatku mistycznego.
Współcześni szamani urody potrafią sprzedać nam wielowiekowy rytuał w nowym złocistym papierku.  I za to im chwała. Niesamowita sztuką jest docenienie prostoty wszędzie,  gdzie mamy do czynienia z różnorodnością i modyfikacjami.

Skąd zatem wzięły początek współczesne sauny parowe?

Współczesne sauny mają swój początek w praktykach szamanizmu.
Prekursorami w wykorzystaniu temperatury i pary wodnej do uzdrawiania i oczyszczania organizmu byli dawni magowie i szamani. Pierwotny namiot ( inaczej szałas) potów budowany był w ten sposób, że budowano szałas z patyków przykrytych kocami lub innym materiałem. W środku takiego namiotu znajdował się dół , w którym umieszczano rozgrzane kamienie. Gdy uczestnicy rytuału przebywali w środku namiotu kamienie polewane były wodą. W namiocie panuje specyficzna atmosfera. Jest ciemno, bardzo wilgotne powietrze i oczywiście bardzo gorąco. W czasach szamanów z namiotu potu korzystano w celu oczyszczenia energii psychicznej i pozbyciu się trujących substancji z organizmu. Niejednokrotnie w czasie takich rytuałów w namiocie potów dochodziło do doznawania przeróżnych wizji, które były cennym mistycznym przeżyciem. To swoiste duchowe przeżycie w trakcie rytuału dodawało rangi temu rytuałowi oczyszczania.
Współcześnie profesjonalne ośrodki SPA sięgają do korzeni i bardzo często tradycyjne sauny wzbogacają jeszcze  rytuał oczyszczania o napary z ziół.

Zioła, trawy i kwiaty w saunach

dwarf-fountain-grass-841270_1280
Zioła, kwiaty i zapachowe trawy mają na celu stworzenie odpowiedniej atmosfery ale i przede wszystkim dobroczynne działanie na skórę i ogólne oczyszczanie organizmu.  Są takie ośrodki , które w wielu zabiegach wracają nawet stylistyką wystroju do czasów pierwotnych. Niewątpliwie pozwala to stworzyć atmosferę tajemnicy i wyciszenia.
Jako klientki przychodząc do SPA tego właśnie oczekujemy. Chcemy się wyciszyć, wrócić do korzeni i do swoich pierwotnych instynktów i energii, które muszą wrócić na właściwe miejsce.

Zalety sauny wzorowanej na namiocie potów:

Podwyższona odporność organizmu
Oczyszczona skóra
Usunięcie toksyn z organizmu
Pobudzenie pracy serca i całego układu krążenia
Lepsza przemiana materii
Przede wszystkim efekt wyciszenia i głębokiego relaksu
Pomaga przy  problemach z bezsennością

Raj dla jaskiniowca

fire-819360_1280
Jeśli chcemy doświadczyć prawdziwego powrotu do korzeni to należy poszukać imprez, gdzie taki namiot potu jest wspólnie budowany, a potem wszyscy wspólnie uczestniczą w rytuale oczyszczania.

teepee-510233_1280

Z takich imprez powinny jednak korzystać osoby nie  mające chorób serca, ponieważ zwykle trudno o szybki dostęp do lekarza w razie problemów w  miejscach, gdzie takie  imprezy się organizuje.