Mamy wrażenie, że cellulit to taka zmora, która   czaiła się za rogiem i zaatakowała w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli jeszcze nie masz tzw. pomarańczowej skórki to na pewno chciałabyś wiedzieć kiedy najczęściej atakuje i jak nie dopuścić do powstania cellulitu na swoim ciałku.
Zapewne, gdy już jesteś posiadaczką tej pomarańczowej skórki, którą nijak nie idzie dodać do ciasta zastanawiasz się jak tu ją oddelegować z powrotem w piekielną otchłań.


Dlaczego powstaje cellulit ?

Są dwa powody powstawania cellulitu. Po pierwsze środowisko hormonalne kobiet (szczególnie duża ilość estrogenu), a po drugie specyficzna budowa tkanek tłuszczowych. U kobiet tkanka tłuszczowa charakteryzuje się cienką przegrodą tkanki łącznej.

thoughtful-702091_1280

Fazy cellulitu

Rozróżniamy cztery główne fazy rozwoju cellulitu. W zależności od tego na jakim jesteś etapie Twoja walka ze skórka pomarańczowa może być mniej lub bardziej skuteczna.
Faza pierwsza
To moment, gdzie nie widzimy zmian gołym okiem. Gdy przyjrzymy się jednak naszemu ciału pod mikroskopem możemy dostrzec pierwsze zmiany. Zmiany te to obrzęk i niewielkie zmiany w gładkości skóry. W obrębie komórek zaczyna się właśnie problem z krążeniem i efektem tego jest niewielki obrzęk.
W tej fazie podjęcie walki jest najskuteczniejsze. Niestety wtedy rzadko która z nas wie, że niechciany gość już do nas zawitał. Najlepszym sposobem zatem jest prewencja. Jeśli  cellulit już jest obecny to go cofniemy, a jeśli jeszcze go nie ma to nie będzie miał szansy się pojawić. O prewencji napiszemy zaraz po omówieniu faz cellulitu.
Faza druga
To ta faza , gdzie cellulit jest już w natarciu ale ciągle się kamufluje. Dostrzec go możemy, gdy nieco ściśniemy dłonią nasze ciało. Wtedy widoczne są pierwsze góreczki i dołki. Skóra swoim wyglądem zaczyna przypominać skórkę pomarańczową, tyle że kolor inny. Kobiety najczęściej podejmują walkę w tej fazie. Są w stanie już zauważyć, że są pierwsze zmiany na skórze. W tej fazie cellulitu jeszcze jest szansa cofnąć problemy ze skóra poprzez zmianę złych nawyków, które są przyczyną powstawania cellulitu.
Gdy zaczniemy bardziej przyglądać się naszej diecie i naszemu trybowi życia dostrzeżemy mnóstwo złych nawyków. Od tego należy zacząć. Ograniczamy niestety słodycze, dorzucamy do naszej diety dużą ilość warzyw i owoców . Do tego należy pamiętać aby jeść jak najmniej przetworzonych produktów. W takich przetworzonych produktach jest cała gama szkodliwych składników, które przyczyniają się m.in do rozwoju cellulitu.
Faza trzecia
Tu już mamy skórkę pomarańczową w pełnej krasie. Już przestała się nawet kamuflować. Nasza skóra ma fałdki i nierówną powierzchnie i już nie kusi swoim wyglądem tak jak wcześniej.
Walka w tej fazie cellulitu jest już dużo dłuższa i pochłania więcej energii i pieniędzy. W tej fazie oprócz zmiany trybu życia  należy pomagać sobie specjalnymi masażami , kosmetykami, które wspomagają walkę z cellulitem i niejednokrotnie korzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Należy mieć świadomość, ze jeśli dopuściliśmy do fazy trzeciej lub czwartej to cellulit będzie nawracał gdy tylko przestaniemy dbać o ciało.
Faza czwarta
To ostatnia faza, gdzie nierówności skóry są już bardzo widoczne i prawie zawsze odczuwamy ból. W tej fazie cellulitu wyczuwalne są nawet grudki pod skórą. Niestety w tej fazie nawet medycyna estetyczna rzadko kiedy sobie radzi. Jeśli chcemy oczekiwać cudu to należy nastawić się na nierówną walkę.

Kiedy zatem możemy cofnąć cellulit?

Tak naprawdę najskuteczniejsza jest walka w fazie pierwszej i drugiej. W trzeciej musimy się już nieustannie pilnować i dbać o ciało, wspomagać się kosmetykami pomagającymi cofać cellulit.
Jak nie dopuścić do powstania pomarańczowej skórki-prewencja cellulitu
Każda z nas powinna głęboko wryć sobie w głowę co jest dobre dla naszego organizmu, jak mantrę powtarzamy ruch i zróżnicowana dieta bogata w owoce, warzywa i zdrowe nasiona. Posiłki przede wszystkim przygotowywane samodzielnie ze sprawdzonych składników zawierających jak najmniej szkodliwych substancji.

mobility-603558_1280
Aktywność fizyczna nie wymaga od nas  drakońskich ćwiczeń. Tu najważniejszy jest nawyk ruchu i systematyczność. Poprzez systematyczność zaczyna nam po pewnym czasie wyrabiać się potrzeba ruchu. Dzieje się tak dlatego, że po wysiłku fizycznym uwalnia się serotonina, która jest nazywana hormonem szczęścia. To takie pozytywne wzmocnienie, które de facto wzmacnia nasz dobry nawyk.
Ostatnim aczkolwiek ważnym elementem jest zaznaczenie że ważne są również czynniki zewnętrzne którymi pomagamy zmianom skóry się pogłębiać. Obcisłe spodnie i wysokie buty to coś co dodaje nam seksapilu, ale musimy pamiętać że nie codziennie. Jeśli już zafundowałaś skórze całodzienna musztrę w ciasnych jeansach, to zafunduj jej na wieczór dobry masażyk.

wellness-285587_1280

Jak walczyć z cellulitem?

  • Celowane ćwiczenia plus ogólny  systematyczny ruch
  • Leki poprawiające krążenie
  • Odpowiednie kosmetyki
  • Masaże przynajmniej raz w tygodniu w początkowym etapie walki z pomarańczową skórką
  • Zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. W zależności od tego, w jakiej fazie cellulitu aktualnie jest nasza skóra , lekarze medycyny estetycznej proponują różne zabiegi – od endermologii czy karboksyterapii, poprzez falę uderzeniową, aż po mezoterapię czy lipolizę iniekcyjną.
  • Dieta